czwartek, 30 czerwca 2016

Niezaliczenie w wyroku sądu odwoławczego okresu tymczasowego aresztowania



Sprawa z urzędu – klient domaga się wniesienia kasacji na niezaliczenie przez Sąd Odwoławczy okresu pozbawienia wolności, który odbył już w postępowaniu przygotowawczym. Sąd z niezrozumiałych przyczyn nie zaliczył bowiem tego okresu w orzeczeniu, przez co skazany musiałby odbyć dodatkowe 5 lat kary.

Pomimo zgody z klientem co do samej konieczności zmiany wyroku i zaliczenia mu tego okresu, wątpliwości budzi konieczność dokonania tego w drodze kasacji wnoszonej do Sądu Najwyższego. Wątpliwości rozwiał w styczniu sam Sąd Najwyższy, odnosząc się do kasacji obrońcy, właśnie między innymi w przedmiocie niezaliczenia okresu pozbawienia wolności, odbytego w postępowaniu przygotowawczym.

poniedziałek, 27 czerwca 2016

Zbliżeniowe wykorzystanie kradzionej karty płatniczej



W dniu 14 kwietnia 2016 roku, Sąd Okręgowy w Słupsku wydał ciekawy wyrok odnośnie kwalifikacji prawnej czynu polegającego na użyciu zbliżeniowo kradzionej karty płatniczej i zapłatą nią za zakupy.

Wyrok zapadł w sprawie Krzysztofa S., recydywisty oskarżonego o kradzież dokumentów i kart bankowych oraz użycie jednej z tych kart w transakcjach zbliżeniowych przy zakupie alkoholu i tytoniu oraz usiłowania wypłaty gotówki z bankomatu, do czego jednak nie doszło w wyniku podania błędnego numeru PIN. Transakcje przeprowadzone w sklepie nie wymagały natomiast użycia kodu PIN. Za zrobienie zakupów skradzioną kartą Sąd skazał Krzysztofa S. jak za kradzież z włamaniem, tj. o przestępstwo z art. 279 § 1 KK.

niedziela, 19 czerwca 2016

Zamiana grożącej kary pozbawienia wolności na grzywnę lub karę ograniczenia wolności



W kodeksie karnym uregulowane jest ponad 220 typów przestępstw, do których zastosowanie znajduje art. 37a KK. Są to przestępstwa, za których popełnienie grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Przepis ten, niewątpliwie dąży do ustanowienia priorytetu wyboru kar wolnościowych, Stwierdzić należy, iż już od pewnego czasu ustawodawca dąży do prymatu kar wolnościowych, co stanowi przekierunkowanie dotychczasowej ustawowej polityki karnej i nastawienie jej głównie na zwalczanie drobnych, średnich i średnio ciężkich przestępstw przy stosowaniu kar wolnościowych.

Przechodząc do analizy art. 37a Kodeksu Karnego, który został wprowadzony w dniu 1 lipca 2015 roku, a następnie zmodyfikowany w dniu 15 marca 2016 roku, wskazany przepis stanowi, iż: „jeżeli ustawa przewiduje zagrożenie karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 8 lat, można zamiast tej kary orzec grzywnę albo karę ograniczenia wolności, o której mowa w art. 34 § 1a pkt 1 lub 4”.

środa, 1 czerwca 2016

Zaświadczenie o złożeniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa



Od niedawna pokrzywdzonemu składającemu zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, przysługuje prawo do otrzymania zaświadczenia o złożonym zawiadomieniu. Komentowane uprawnienie zostało wprowadzone do Kodeksu postępowania karnego ustawą, która weszła w życie w dniu 13 lutego 2016 roku, w dodanym art. 304b KPK. Zauważyć należy, iż dodany przepis, został umieszczony z uwagi na regulacje Unijne, zobowiązujące Państwa UE do wprowadzenia stosownych regulacji w ich porządkach prawnych.