środa, 1 czerwca 2016

Zaświadczenie o złożeniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa



Od niedawna pokrzywdzonemu składającemu zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, przysługuje prawo do otrzymania zaświadczenia o złożonym zawiadomieniu. Komentowane uprawnienie zostało wprowadzone do Kodeksu postępowania karnego ustawą, która weszła w życie w dniu 13 lutego 2016 roku, w dodanym art. 304b KPK. Zauważyć należy, iż dodany przepis, został umieszczony z uwagi na regulacje Unijne, zobowiązujące Państwa UE do wprowadzenia stosownych regulacji w ich porządkach prawnych.


Wskazany przepis przyznaje prawo do uzyskania potwierdzenia faktu złożenia zawiadomienia, czyli zaświadczenia o złożeniu zawiadomienia o przestępstwie pokrzywdzonemu, który złożył zawiadomienie o przestępstwie. Potwierdzenie to jest wydawane jedynie na wniosek pokrzywdzonego, który złożył zawiadomienie o przestępstwie bądź osoby wykonującej jego prawa. A contrario zaświadczenia tego nie może uzyskać pokrzywdzony, który nie składał zawiadomienia. Zaświadczenia nie otrzyma także osoba inna niż pokrzywdzony, nawet jeśli złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, która nie wykonywała wówczas praw pokrzywdzonego.

Co interesujące, we wskazanym przepisie nie został określony termin na złożenie wniosku o wydanie potwierdzenia złożenia zawiadomienia. Można natomiast przyjąć, iż powinno to być dokonane w chwili składania zawiadomienia. 

Jednakże, jak słusznie zaznacza się w literaturze, ze względu na zakres informacji, przeważnie nie będzie możliwości sporządzenia zaświadczenia bezpośrednio po złożeniu zawiadomienia o przestępstwie, co może sugerować, iż pokrzywdzony może żądać jego wydania w toku całego postępowania przygotowawczego.[1]

Zasadne natomiast jest pytania, co znajduje się w takim zaświadczeniu?
Zgodnie z w/w przepisem, w zaświadczeniu znajdzie się: data oraz miejsce przyjęcia zawiadomienia, wskazanie organu przyjmującego wraz z danymi do kontaktu, sygnaturę sprawy, dane określające tożsamość pokrzywdzonego, czas i miejsce popełnienia czynu, którego dotyczy zawiadomienie, oraz zwięzły opis czynu i wyrządzonej szkody.

Niewątpliwie udzielone pokrzywdzonemu w ten sposób informacje (w formie pisemnej) oraz ich zakres, pomoże mu w lepszym orientowaniu się w sprawie oraz kontakcie z podmiotami prowadzącymi sprawę. Nieraz bowiem zdarza się, iż pokrzywdzeni nie mieli wiedzy n.t sygnatury ani osoby, która prowadzi ich sprawę. Należy także wskazać, iż wraz z wprowadzonym przepisem, dodano obowiązek pouczenia pokrzywdzonego o przysługującym mu prawie. Być może pozytywnie wpłynie to na świadomość pokrzywdzonych o toczącym się postępowaniu.


[1] S. Steinborn (red.), Kodeks postępowania karnego. Komentarz do wybranych przepisów, LEX/el. 2016

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz