niedziela, 19 czerwca 2016

Zamiana grożącej kary pozbawienia wolności na grzywnę lub karę ograniczenia wolności



W kodeksie karnym uregulowane jest ponad 220 typów przestępstw, do których zastosowanie znajduje art. 37a KK. Są to przestępstwa, za których popełnienie grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Przepis ten, niewątpliwie dąży do ustanowienia priorytetu wyboru kar wolnościowych, Stwierdzić należy, iż już od pewnego czasu ustawodawca dąży do prymatu kar wolnościowych, co stanowi przekierunkowanie dotychczasowej ustawowej polityki karnej i nastawienie jej głównie na zwalczanie drobnych, średnich i średnio ciężkich przestępstw przy stosowaniu kar wolnościowych.

Przechodząc do analizy art. 37a Kodeksu Karnego, który został wprowadzony w dniu 1 lipca 2015 roku, a następnie zmodyfikowany w dniu 15 marca 2016 roku, wskazany przepis stanowi, iż: „jeżeli ustawa przewiduje zagrożenie karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 8 lat, można zamiast tej kary orzec grzywnę albo karę ograniczenia wolności, o której mowa w art. 34 § 1a pkt 1 lub 4”.


Wskazana powyżej dyrektywa z art. 37a KK ma oczywiście charakter fakultatywny, sąd nie ma obowiązku orzekać kar wolnościowych (chyba że w perspektywie mieć będzie dyrektywę z art. 58 KK). Należy jednak wskazać, iż art. 37a KK stanowi kolejną już furtkę (poza np. warunkowym zawieszeniem wykonania kary) do niestosowania kary pozbawienia wolności.

Przepis ma zastosowanie wyłącznie do zagrożeń karą pozbawienia wolności umieszczonych w sankcji jednorodzajowej. Z użytego w treści art. 37a KK terminu "ustawa" wynika, że powinien być on stosowany do wszystkich ustaw przewidujących odpowiedzialność karną za przestępstwa zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 8, bez względu na to, czy chodzi o regulacje zawarte w KK czy w prawie karnym pozakodeksowym, a także bez znaczenia czy dotyczy zbrodni czy też występku. 

Jednakże zagrożenia karą pozbawienia wolności w przypadku, gdy stanowią sankcje alternatywne, nie są objęte zakresem stosowania art. 37a KK. Zwracać na to należy szczególną uwagę, jednakże rozwiązanie to moim zdaniem jest racjonalne, jeśli weźmiemy pod uwagę, iż w tych przypadkach sąd może orzec grzywnę lub karę pozbawienia wolności na podstawie przepisu karnego, którego normy naruszono.

Podkreślić także należy, iż dyspozycja zawarta w art. 37a KK ma charakter fakultatywny. Sąd może, ale nie ma obowiązku zastosowania tego przepisu w konkretnym akcie orzekania. Przepis zawiera ogólną regułę, ale nie wprowadza konieczności jej zastosowania. Sąd ma całkowitą wolność wyboru, chociaż ta wolność wyboru jest determinowana do pewnego pułapu ustawowego górnego zagrożenia za dane przestępstwo dyrektywą wymiaru kary z art 58 KK, wprowadzającą priorytet kar wolnościowych. Ale fakultatywność przepisu nie narzuca konieczności jego stosowania, a jedynie uelastycznia możliwość doboru kary do indywidualnego przypadku.

Podkreślenia wymaga, iż przepis art. 37a KK nie zmienia ustawowych zagrożeń za czyn zabroniony, za który orzekana jest kara. Nie ma więc wpływu np. na bieg terminów przedawnienia. Natomiast ma wpływ na zatarcie skazania. W przypadku orzeczenia przez sąd kary pozbawienia wolności przewidzianej w ustawowym zagrożeniu, okres zatarcia skazania byłby o wiele dłuższy niż w przypadku kary ograniczenia wolności lub kary grzywny,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz