czwartek, 6 lutego 2020

Kara za prowadzanie pojazdu pod wpływem alkoholu

Zazwyczaj w momencie przesłuchania, kierowcy podejrzanemu o prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, tj. o przestępstwo z art. 178a § 1 Kodeksu Karnego, proponowane jest skierowanie wniosku o skazanie bez rozprawy, w trybie art. 335 Kodeksu Postępowania Karnego, tj. wyrażenie zgody na karę zaproponowaną przez prokuratora. Wiąże to się z tym, iż kierowca wyraża zgodę na skazanie bez przeprowadzenia rozprawy. Zazwyczaj kierowcy składana jest propozycja kary grzywny lub pozbawienia wolności w zawieszeniu, kwota 5000 zł świadczenia pieniężnego (obowiązkowe) oraz zakaz prowadzenia samochodów na okres (minimum) 3 lat. Nie jest to jednak najkorzystniejsze rozwiązanie dla sprawcy.

Istnieje jednak możliwość, iż Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli spełnione są określone warunki. Przede wszystkim, wina i społeczna szkodliwość czynu nie mogą być znaczne a okoliczności popełnienia czynu nie budzi wątpliwości. Ponadto sprawca musi być osobą niekaraną za przestępstwo umyślne a jego właściwości i warunki osobiste muszą świadczyć, iż pomimo umorzenia postępowania będzie on przestrzegał porządku prawnego. Warunkowe umorzenie w takim przypadku, następuje na okres próby, który wynosi od roku do lat 3.

Z warunkowym umorzeniem postępowania, wiążą się dla sprawcy dwie zalety takiego rozwiązania.

Po pierwsze, sprawca wobec którego warunkowo umorzono postępowania, w dalszym ciągu mimo wyroku, uważana jest za osobę niekaraną, a informacja o wyroku nie widnieje w karcie karnej (chyba że postepowanie zostanie podjęte i zostanie wydany nowy wyrok). W takim przypadku, w razie konieczności okazania karty karnej, w dalszym ciągu otrzymuje się informację „nie figuruje” (o ile nie zostało się uprzednio skazanym za inne przestępstwo).

Drugą ważną zaletą takiego rozwiązania, jest okres obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów lub w ogóle nieorzekanie go przez Sąd. O ile bowiem, w wypadku skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji w stanie nietrzeźwości, orzeczenie środka karnego zakazu prowadzenia pojazdów jest obligatoryjne, o tyle w razie warunkowego umorzenia postępowania, jest on środkiem o charakterze fakultatywnym

Zmodyfikowane zostają też granice, w jakich powyższy środek może zostać orzeczony, w przypadku warunkowego umorzenia postępowania. W przypadku bowiem zwykłego skazania, przedmiotowy zakaz orzeka się w wymiarze od lat 3 do lat 15, natomiast w sytuacji warunkowego umorzenia postępowania orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów możliwe jest wyłącznie w granicach od roku do 2 lat i jest to fakultatywne, a więc Sąd takiego zakazu orzec nie musi.


Należy zauważyć, iż szczególnie brak zakazu lub jego skrócony okres obowiązywania, jest zazwyczaj bardzo korzystny (i pożądany) dla sprawcy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz