sobota, 24 września 2016

Niezatrzymanie się do kontroli drogowej



Na stronie rządowego centrum legislacji pojawił się projekt wprowadzenia do Kodeksu Karnego art. 178b. Projektowany przepis ma otrzymać brzmienie: Kto, pomimo wydania przez funkcjonariusza organu uprawnionego do kontroli ruchu drogowego, znajdującego się w pojeździe albo na statku powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5. Ponadto w projekcie przewidziano dodanie art. 42 § 1a, który ma otrzymać brzmienie: Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w razie popełnienia przestępstwa określonego w art. 178b lub 180a.


We wskazanym powyżej przepisie szczególne zastanowienia budzi sytuacja, w której kierujący nie zatrzyma się do kontroli przeprowadzanej przez nieumundurowanego funkcjonariusza w terenie niezabudowanym. Przyjęło się bowiem, iż takie sytuacje są niedopuszczalne, jako mogące stanowić okazję dla potencjalnych oszustów, specjalnie zatrzymujących pojazdy z dala od miejsc uczęszczanych.

Podkreślam, iż dla wyczerpania znamion czynu zabronionego nie będzie miało znaczenia, czy kierujący pojazdem, który początkowo nie zastosował się do polecenia Policji, po jakimś czasie z własnej woli zatrzyma się do kontroli drogowej. Na kierującym ciąży bowiem obowiązek niezwłocznego zatrzymania. Jeśli tego nie uczyni, wyczerpie znamiona projektowanego przestępstwa. Biorąc pod uwagę treść proponowanego przepisu art. 42 § 1a Kodeksu Karnego, kierowca zatrzymywany przez nieumundurowanego policjanta w nieoznaczonym pojeździe będzie musiał wybierać: zaryzykować życie/ zdrowie czy też może popełnić przestępstwo i stracić prawo jazdy (w przepisie jest mowa sąd orzeka a nie sąd może). Wybór wydaje się trudny a sytuacja wcale nie taka nieprawdopodobna.

Na marginesie za Dogmatami Karnisty pragnę również przychylić się do zdania wyrażonego przez autora, jakoby wprowadzenie takiego przepisu przybliżało nas niebezpiecznie do państwa totalitarnego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz