środa, 20 stycznia 2016

Czy warunkowe zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności orzeczonej za zbrodnię jest możliwe?



Niedawno do Kancelarii przyszedł klient podejrzewany o popełnienie zbrodni. Bardzo zależało mu (jak zresztą każdej osobie) na uniknięciu skazania na karę bezwzględnego pozbawienia wolności. Na pierwszy rzut oka wydawało się to niemożliwe. Kodeks Karny (KK) przewiduje możliwość zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności do roku, natomiast zbrodnia zagrożona jest karą od 3 lat pozbawienia wolności. Jednakże po dogłębnej analizie przepisów okazało się, iż istnieje pewna możliwość, która pojawiła się dzięki nowelizacji Kodeksu Postępowania Karnego (KPK) i Kodeksu Karnego (KK), która weszła w życie 1 lipca 2015 roku.

Jak już wspomniałem powyżej, zbrodnia jest zagrożona karą pozbawienia wolności od lat 3. Złożenie wniosku o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności karnej w trybie art. 387 § 1 KPK (możliwość składania takiego wniosku dla zbrodni istnieje od 1 lipca 2015 roku) przed doręczeniem oskarżonemu zawiadomienia o terminie rozprawy, uprawnia do wnioskowania o zastosowanie nadzwyczajnego złagodzenia kary (art. 387 § 4 KPK). 
Następnie należy omówić sposób zastosowania nadzwyczajnego złagodzenia kary. Zgodnie z art. 60 §6 pkt 2 KK przy nadzwyczajnym złagodzeniu kary w przypadku zbrodni (ale nie takiej zagrożoną karą 25 lat pozbawienia wolności), sąd wymierza karę pozbawienia wolności nie niższą od jednej trzeciej dolnej granicy ustawowego zagrożenia. 


Wnioskując więc o zastosowanie kary z nadzwyczajnym jej złagodzeniem, możemy prosić o wymierzenie kary 1 roku pozbawienia wolności (przy zbrodni, której dolna granica wynosi 3 lata pozbawienia wolności). Wówczas wystarczy już jedynie przywołać treść art. 69 § 1 KK (przy spełnieniu warunków wymienionym w tym przepisie) i na jego podstawie wnieść o orzeczenie kary jednego roku pozbawienia wolności wraz z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.
Na marginesie należy jednak zauważyć, iż możliwość zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności orzeczonej za zbrodnię, istnieje tylko po spełnieniu szeregu warunków. Po pierwsze liczy się czas – wniosek w trybie art. 387 KPK musi być złożony przed doręczeniem zawiadomienia o terminie rozprawy. Oskarżony musi też spełnić warunki przewidziane w art. 69 KK oraz 387 § 2 KPK. Po trzecie – co najważniejsze – zgodę musi wyrazić prokurator, pokrzywdzony oraz Sąd.
Z własnego doświadczenia powiem, że pierwsza taka „operacja” zakończyła się sukcesem. Doszło do zawieszenia wykonania kary w stosunku do oskarżonego, a największą trudnością okazało się przekonanie sędziego (wbrew pozorom to nie prokurator oponował przeciwko takiemu rozstrzygnięciu).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz