czwartek, 13 lutego 2020

Skrócenie okresu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych


W przypadku orzeczenia przez sąd środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów – istnieje możliwość skrócenia okresu jego obowiązywania.

Możliwość taką daje art. 182a § 2 Kodeksu Karnego Wykonawczego, zgodnie z którym: jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego na podstawie art. 42 § 3 lub 4 (a więc dożywotnio) Kodeksu Karnego przez okres co najmniej 10 lat, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, o której mowa w art. 2 pkt. 84 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1990, 2244 i 2322 oraz z 2019 r. poz. 53 i 60), jeżeli postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

czwartek, 6 lutego 2020

Kara za prowadzanie pojazdu pod wpływem alkoholu

Zazwyczaj w momencie przesłuchania, kierowcy podejrzanemu o prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, tj. o przestępstwo z art. 178a § 1 Kodeksu Karnego, proponowane jest skierowanie wniosku o skazanie bez rozprawy, w trybie art. 335 Kodeksu Postępowania Karnego, tj. wyrażenie zgody na karę zaproponowaną przez prokuratora. Wiąże to się z tym, iż kierowca wyraża zgodę na skazanie bez przeprowadzenia rozprawy. Zazwyczaj kierowcy składana jest propozycja kary grzywny lub pozbawienia wolności w zawieszeniu, kwota 5000 zł świadczenia pieniężnego (obowiązkowe) oraz zakaz prowadzenia samochodów na okres (minimum) 3 lat. Nie jest to jednak najkorzystniejsze rozwiązanie dla sprawcy.

Istnieje jednak możliwość, iż Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli spełnione są określone warunki. Przede wszystkim, wina i społeczna szkodliwość czynu nie mogą być znaczne a okoliczności popełnienia czynu nie budzi wątpliwości. Ponadto sprawca musi być osobą niekaraną za przestępstwo umyślne a jego właściwości i warunki osobiste muszą świadczyć, iż pomimo umorzenia postępowania będzie on przestrzegał porządku prawnego. Warunkowe umorzenie w takim przypadku, następuje na okres próby, który wynosi od roku do lat 3.

Z warunkowym umorzeniem postępowania, wiążą się dla sprawcy dwie zalety takiego rozwiązania.