Kwestię przedawnienia uregulowano w rozdziale XI Kodeksu Karnego (art. 101 - 105KK). Należy rozróżnić dwie kwestie: przedawnienie karalności i przedawnienie wykonania kary.
Przedawnienie karalności oznacza upływ określonego w ustawie czasu, po którym karalność przestępstwa ustaje. Zgodnie z art. 101 KK okres przedawnienia karalności uzależniony jest od tego, czy popełnione przestępstwo jest publiczno lub też prywatnoskargowym jak również od ustawowego zagrożenia danego przestępstwa.
1) 30 - gdy czyn stanowi zbrodnię zabójstwa;
2) 20 - gdy czyn stanowi inną zbrodnię;
3) 15 - gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat;
4) 10 - gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata;
5) 5 - gdy chodzi o pozostałe występki.
W przypadku, gdy chodzi o przestępstwo prywatnoskargowe, to okres przedawnienia karalności ustaje z upływem roku od czasu, gdy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy przestępstwa, nie później jednak niż z upływem 3 lat od czasu jego popełnienia.
Jeżeli natomiast w powyższym okresie, wszczęto postępowanie (sądowe/przygotowawcze), karalność przestępstw określonych w art. 101 § 1 KK ustaje z upływem 10 lat, natomiast w pozostałych wypadkach (przestępstwa prywatnoskargowe) z upływem 5 lat. Okrest ten sumuje się z latami wskazanymi w art. 101 KK. W sytuacji więc, w której wszczęto postępowanie karne przeciwko osobie o czyn, którego okres przedawnienia karalności zgodnie z art. 101 wynosi np. 10 lat, to do okresu przedawnienia doliczyć należy kolejne 10 lat (art. 102 KK). Okres przedawnienia karalności nastąpi więc dopiero po 20 latach od daty popełnienia czynu.
Przedawnienie wykonania kary oznacza natomiast określony upływ czasu, po którym orzeczona kara nie podlega wykonaniu. Okresy te zostały wskazane w art. 103 KK, zgodnie z którym nie można wykonać kary, jeżeli od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło lat:
1) 30 - w razie skazania na karę pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat albo karę surowszą;
2) 15 - w razie skazania na karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą 5 lat;
3) 10 - w razie skazania na inną karę.
W niektórych sprawach, dochodzi do spoczywania biegu przedawnienia lub wyłączeniu przedawnienia, jednakże to już materiał na osobny wpis...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz