niedziela, 24 września 2017

Prowadzenie samochodu bez dokumentu - prawa jazdy

Rozważając kwestię odpowiedzialności za prowadzenie samochodu bez dokumentu prawa jazdy, należy rozróżnić trzy przypadki - pierwszy, w którym prowadziło się samochód mimo braku dokumentów, ale bez cofniętych uprawnień, drugą sytuację, w której brak dokumentów był wynikiem utraty uprawnień i trzecią gdy orzeczono sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Pierwszy przypadek stanowi wykroczenie z art. 95 Kodeksu Wykroczeń.

Zgodnie z tym przepisem „Kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów, podlega karze grzywny do 250 zł. albo karze nagany.”

Jak już zostało powyżej wskazane, czym innym jest jazda samochodem bez dokumentu prawa jazdy, a czym innym jest prowadzenie samochodu bez dokumentów, a zarazem bez wymaganych do tego uprawnień.

Zgodnie z art. 94 § 1 Kodeksu Wykroczeń, kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny. Dochodzi więc do popełnienia tego wykroczenia, m.in. gdy kierowca nigdy nie zdawał nie zdawał egzaminu na prawo jazdy.

Zauważyć należy, iż zatrzymanie dokumentu prawa jazdy przez Policję, np. w związku z omawianym we wcześniejszym poście art. 86 Kodeksu Wykroczeń, nie oznacza utraty uprawnienia do prowadzenia samochodu w rozumieniu art.94 k.w. i tym samym będzie kwalifikowane jako wykroczenie z art. 95 Kodeksu Wykroczeń.

Zupełnie inaczej sytuacja kształtuje się, gdy kierowcy odebrano uprawnienia lub orzeczono środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.


W pierwszej sytuacji dochodzi do popełnienia przestępstwa z art. 180a Kodeksu Karnego, zgodnie z którym kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W przypadku natomiast naruszenia środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego przez Sąd, popełnia się przestępstwo stypizowane w art. 244 Kodeksu Karnego, za które to grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Jednocześnie, w razie naruszenia art. 180a lub 244 Kodeksu Karnego, na podstawie art. 42 Kodeksu Karnego, Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych od roku do 15 lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz